Ptačí chřipka
Ptačí chřipka neboli aviární influenza je nebezpečná
nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, pernaté zvěře, exotických ptáků,
volně žijících ptáků a výjimečně i dravců, vyvolaná virem influenzy A . V Evropě
v minulém roce a počátkem roku 2023 i u nás je zjištěn subtyp ptačí chřipky
H5N1. Jedná se o vysoce patogenní subtyp přenosný i na člověka. Situace je nepříznivá a vývoj je
znepokojivý! Známkou
toho, že je virus agresivní jsou současné úhyny drůbeže v malochovech plošně v celé České republice. Možnému šíření viru ptačí chřipky nahrává i vlhká zima,
v těchto podmínkách vydrží virus v trusu infikovaných ptáků i několik
týdnů, v hnoji např. i rok! O agresivitě současného subtypuH5N1 svědčí aktuální nárůst výskytu v komerčních velkochovech u nosnic, kachen a krůt.
Je třeba zmínit fakt, že v okamžiku, kdy je virus u uhynulé drůbeže zjištěn tak veterinární orgány nařídí likvidaci celého chovu a vymezí ohnisko a ochranná pásma. Ekonomické ztráty bývají značné! Jistě, finanční ztrátu může chovatel uplatnit z fondu nákaz, ale cenný chovatelský materiál peníze nenahradí! A navíc, žádný fond nákaz zcela nenahradí skutečné ztráty.
Jak se bránit
Protože se jedná o nebezpečnou virovou nákazu tak je třeba preventivně dodržovat v chovech drůbeže navržená opatření uvedená např. na stránkách SVS ČR či MZVŽ tj. doporučení pro chovatele drůbeže při ptačí chřipce. Organizační opatření jsou důležitá a dá se říci zásadní. Ochrana proti divokému ptactvu, plošná desinfekce před naskladněním, zabránění vstupu cizích osob, desinfekce oblečení, dopravních prostředků a manipulační techniky, desinfekce podestýlky. Ale stále je nutné mít na paměti, že 1 gram infikovaného trusu může nakazit až desetitisíce kusů drůbeže!
Co dělat navíc a efektivně
V této rizikové situaci je také nutné se zaměřit na výživu. Drůbež samozřejmě potřebuje posílení organizmu suplementací doplňkových látek v zimním období, kdy často dochází k deficitům ve výživě, oslabení organizmu a poklesu imunity. Je evidentní, že v tomto období rizika ptačí chřipky je nutné chovy podpořit vyšší suplementací podpůrných látek např. VIUSID VET!
Zkušenosti chovatelů drůbeže za poslední roky u nás i v zahraničí ukazují na vysokou efektivitu přípravku Viusid vet v prevenci ptačí chřipky. Pokud je VIUSID VET v chovech nasazen preventivně, je ochrana chovu prakticky 100%. VIUSED VET brání možné virové infekci, výrazně podporuje činnost jater, podporuje oslabenou imunitu a souběžně zlepšuje ekonomiku chovu nárůstem produkčních ukazatelů. Tím s vlastně náklady na aplikaci VIUSID VET bohatě vrátí.